Čo je koučing

Ľudia neustále hľadajú spôsob ako sa zlepšiť v tom, čo robia, ako dosiahnuť svoje ciele, ako budovať a udržať dobré vzťahy. Neplatí to samozrejme pre všetkých, ale  život nás akosi nabáda, aby sme hľadali cesty, ktoré nás v živote povedú tým správnym smerom.

Koučing (anglicky coaching) je jednou z týchto ciest. Koučing  je proces, počas ktorého klient (koučovaný) za pomoci kouča skúma a nachádza svoj vlastný potenciál. Kouč vychádza z toho, že každý klient je jedinečný, tvorivý, má vnútorné zdroje potrebné na zmenu a je odborníkom na svoju prácu i život.

Počas procesu koučovania nejde o to, aby koučovaný dostával rady, čo a ako má urobiť, či zmeniť. Kouč vytvára prostredie podporujúce otvorenosť klienta k sebe samému, kreatívne uvažovanie a hľadanie riešení. Koučovanému kladie otázky, ktoré ho „nútia“, aby nad svojou témou premýšľal, skúmal viacero možností a zároveň pozoroval sám seba v tomto procese. Tým zvyšuje jeho uvedomenie a pomáha mu naštartovať potrebné zmeny, ktoré sú pre klienta prirodzené a stavajú na jeho vlastných skúsenostiach a poznaní.

Kouč vo vzťahu s klientom pracuje na:

  • objavení, ujasnení toho, čo chce klient dosiahnuť alebo by mohol dosiahnuť,
  • podpore klienta pri uvedomení si vlastného potenciálu,
  • procese objavenia možných riešení a stratégií na dosiahnutie klientovho cieľa,
  • uvedomení si vlastnej zodpovednosti klienta za uskutočnenie zmeny.

Tento proces prebieha v bezpečnom prostredí dôvery. Klientovi prináša (často až prelomové a transformačné) zmeny, ktoré zlepšujú jeho sebavnímanie, pracovné výsledky, menia postoj k životu, zlepšujú jeho schopnosti vo vzťahoch s ľuďmi a odomykajú vnútorný potenciál.

Základnou úlohou koučingu je doviesť klienta k cieľu. K tomu slúži na jednej strane odhodlanie a vlastná snaha klienta a na strane druhej, schopnosti kouča pomôcť mu objavovať vlastný potenciál a napredovať. Dobrý kouč sa o klienta úprimne zaujíma, načúva mu, rozširuje oblasť jeho vnímania, pomáha klientovi udržiavať pozornosť na stanovený cieľ a objavovať možnosti, ktoré k nemu vedú.

„Koučovanie uvoľňuje potenciál človeka
a umožňuje mu tak maximalizovať jeho výkon.
Skôr než by niečomu učilo, pomáha učiť sa.“

John Whitmore, 2004

Druhy koučingu

Koučing sa využíva v rôznych oblastiach života. V závislosti od rôznych faktorov existuje mnoho druhov koučingu.

Podľa spôsobu komunikácie:
  • Osobný koučing
  • Telefonický alebo online koučing (napríklad cez Skype)
  • Písomný koučing – komunikácia cez e-mail alebo chat
Podľa počtu koučovaných:
  • Individuálny koučing
  • Tímový koučing – tím sa zaoberá spoločnou témou
  • Skupinový koučing – každý člen skupiny pracuje na vlastnej téme
Podľa tematického zamerania:
  • Koučing vodcovstva (leadership) koučing  – rozvoj manažérskych zručností, stratégie vedenia ľudí, zvládanie stresu
  • Manažérsky (executive) koučing
  • Výkonnostný (performance) koučing – zameraný na výkon, efektivitu práce a dosahovanie konkrétnych výsledkov
  • Výzvový (challenging) koučing – podporuje silné výkony manažérov prostredníctvom provokujúcich výziev kouča, ochote manažérov vychádzať z komfortnej zóny a vstupovať do rizika
  • Rozvojový koučing zamestnancov – motivácia, rozvoj konkrétnych zručností zamestnancov, objavovanie a využívanie ich silných stránok
  • Outplacement koučing – podpora zamestnancov pri uplatnení sa na trhu práce po ich prepustení
  • Kariérny koučing – výber vyhovujúcej profesie a kariérne napredovanie
  • Biznis koučing – rozbeh a napredovanie v podnikaní pre živnostníkov, startupy, malé a stredné firmy
  • Kreatívny koučing – pomoc pri napredovaní pre umelcov a ľudí pracujúcich v kreatívnom priemysle, pomoc s plánovaním, riešenie prokrastinácie a obáv z neúspechu
  • Životný (life) koučing – sebavedomie, životné hodnoty a smerovanie, rovnováha medzi kariérou a osobným životom, osobné naplnenie, rozhodovanie, zmena návykov a životného štýlu
  • Vzťahový a rodinný koučing – medziľudské a partnerské vzťahy
  • Športový koučing – podpora športovcov pri dosahovaní výkonov…

Keďže je koučing chápaný ako prístup, ktorý využíva predovšetkým zdroje koučovaného, kouč nemusí byť odborník na riešenú tému. Úlohou kouča nie je dávať rady.

Profesionálny a certifikovaný kouč dokáže viesť efektívny koučovací rozhovor bez ohľadu na tému alebo to, či sa cieľ týka pracovnej alebo súkromnej oblasti.  Napriek tomu, si môže zvoliť špecifickú oblasť, ktorú vo svojej praxi uprednostňuje.

Podľa organizačnej príslušnosti kouča a koučovaného:
  • Externý koučing – kouč nie je z organizácie koučovaného
  • Interný koučing – kouč je  zamestnancom tej istej organizácie ako koučovaný (napr. personálneho oddelenia)
  • Manažér ako kouč – manažér, ktorý vo svojej práci využíva koučovací prístup, ako súčasť komunikácie s ostatnými zamestnancami (najmä s podriadenými).

Pre koho je koučing?

Moje odporúčania na tému „pre koho je koučing vhodný“ sa budú niesť v znamení toho, aké sú očakávania od koučingu. Budú sa odvíjať od toho, že koučovanie je založené na partnerskom vzťahu medzi koučom a koučovaným a že cieľom koučingu je nastavenie krokov (plánu) na dosiahnutie cieľa či definovanej zmeny.

Z toho dôvodu sa musí každý spýtať samého seba, či takýto prístup, iné pohľady a nová perspektíva, majú pre neho svoju hodnotu. Pokiaľ jednotlivec alebo skupina má potrebu určitého výsledku, prípadne má  o tomto výsledku vcelku jasnú predstavu, práve koučing vie byť zmysluplným nástrojom na objavenie cesty, ako želaný výsledok dosiahnuť s ľahkosťou a nadhľadom.

Podmienkou úspešného koučingu je je tiež ochota a pripravenosť vložiť čas, energiu a vôľa robiť reálne zmeny. Koučing je teda vhodný pre kohokoľvek, kto je ochotný vykročiť a urobiť pre seba správne kroky.

Koučing je prostriedkom pre zadefinovanie svojich cieľov, nájdenie potrebných zdrojov  pochopenie všetkých súvislostí, získanie jasnej predstavy o výsledku a pochopenie, že človek dokáže svoje ciele dosiahnuť vlastnými silami.

Jednotlivec či skupina sa môžu rozhodnúť spolupracovať s koučom z viacerých dôvodov. Tu nájdete niektoré z nich, môžu však existovať aj ďalšie situácie, pri ktorých je koučing nápomocný:

  • potreba odstrániť obmedzenie (životná situácia, stav) alebo  využiť príležitosť, dosiahnuť cieľ,
  • zámer zvýšiť svoju sebadôveru, nájsť vnútorné zdroje a pracovať na osobnostnom raste,
  • vôľa dosahovať výsledky, brzdená nejakou prekážkou
  • potreba rozhodnúť sa medzi viacerými možnosťami,
  • zámer dosiahnuť súlad medzi pracovným a osobným životom
  • potreba určiť svoje silné stránky a zistiť, ako ich najlepšie viete využ

Prínos koučingu

Dnes rastie pozitívne vnímanie koučingu u odbornej i laickej verejnosti prostredníctvom preukázateľných prínosov koučingu pre jednotlivca či organizáciu.

Dôležitosť koučingu narastá aj vzhľadom na viaceré výzvy, ktorým čelí súčasná spoločnosť. Sú to najmä:

  • Jednotlivec je vystavený zvýšenému tlaku tzv. „rýchlej doby“. Musí zvládať niečo, čomu predchádzajúce generácie neboli vystavené.
  • Rýchle zmeny sú charakteristikou doby a vyvolávajú potrebu správnej reakcie zo strany jednotlivca či firmy.
  • Ľudia sú viac ako v minulosti v zamestnaní vystavení neistote a rastúcemu tlaku dosahovať stále lepšie a lepšie výsledky .
  • Organizácie si uvedomujú, že tradičné formy manažérskych prístupov už v rámci vedenia ľudí nefungujú. Ľudia zmenili svoje požiadavky na pracovné prostredie a atmosféru na pracovisku.
  • Z dôvodu nárastu počtu talentovaných a schopných zamestnancov vo vybraných odvetviach, musia zamestnávatelia začať investovať do individuálneho rozvoja svojich zamestnancov.
  • Firmy musia k tomu, aby dosahovali strategické ciele a vysoký stupeň starostlivosti o zákazníkov, rozvíjať pracovné prostredie založené na spolupráci medzi zamestnancami.
  • Začína sa prejavovať rozpor medzi tým, čo sa manažéri učili robiť a tým, čo si dnes práca a podmienky trhu vyžadujú.
  • Ľudia sú dnes viac otvorení k prevzatiu zodpovednosti za svoj život, či životný štýl.

K týmto a mnohým iným témam sa s využitím koučingu vie jednotlivec či organizácia postaviť spôsobom, ktorý umožní zamerať sa na to dôležité. O prínose koučingu hovoria príbehy ľudí, ktorí s ním majú konkrétnu skúsenosť (viď referencie dolu).

Čo koučing nie je

Pre jasnejšie vymendzenie a lepšie pochopenie princípov koučingu ponúkame porovnanie metód, ktoré koučingom nie sú, aj keď môžu obsahovať niektoré jeho črty:

Poradenstvo (konzultácie)

Poradca (konzultant) je expertom na konzultovanú problematiku. Ponúka klientovi rady, návody a odporúčania pre riešenie určitých problémov.

Kouč je zase expertom na to, ako viesť rozhovor, ktorý umožní klientovi (jednotlivcovi či skupine) ujasniť si svoje ciele, zdroje a možnosti, vedúce k ich dosiahnutiu. Kouč nemusí byť expertom na danú tému, ale pomôže klientovi vidieť jeho situáciu v iných súvislostiach.

Mentoring

Počas mentoringu ide väčšinou o vedenie človeka v oblasti, v ktorej sa chce zlepšiť, na základe osobnej skúsenosti mentora, ktorý je pre mentorovaného prirodzenou autoritou.

Koučovanie je oproti tomu proces, pri ktorom sa kouč o svoje skúsenosti nedelí, pretože verí, že pre koučovaného je lepšie, ak si vyhovujúce riešenie nájde sám, nakoľko jeho situácia nie je so situáciou kouča totožná. Koučovacím rozhovorom podnecuje klienta v premýšľaní a procese zlepšovania sa.

Kouč teda nemusí byť odborníkom na preberanú oblasť. Musí byť odborníkom na špecifické pýtanie sa, aktívne počúvanie a ďalšie koučovské spôsobilosti, ktorými efektívne dokáže pomôcť klientovi nájsť riešenie šité na mieru.

Mentor viac rozpráva, usmerňuje a radí. Mentoring býva často mylne zamieňaný s koučingom a naopak.

Školenie, „tréning“, vzdelávanie

Vzťah medzi lektorom a účastníkom školenia je hierarchický. Zmyslom školenia je prenos  jeho obsahu  na účastníkov s využitím pedagogických schopností lektora.

Vzťah pri koučovaní je partnerský, kouč upriamuje pozornosť klienta na zdroje, ktoré má klient k dispozícii, len ich možno nepozná, či z nejakého dôvodu nevyužíva. Kouč neprenáša informácie na koučovaného.

Terapia

Terapeut môže využívať niektoré prvky podobné koučingu, avšak terapia je často procesom, ktorý hľadá  príčinno – následkové súvislosti a snaží sa v minulosti nájsť dôvody súčasného stavu.

Koučing je proces orientovaný na budúcnosť, na to, čo by klient v budúcnosti chcel a mohol dosiahnuť. Terapia sa do značnej miery zaoberá analýzou problému, zatiaľ čo koučing je zameraný na riešenia.

(by SAKO)